Gyógynövények alkalmazása a fogyókúrában
Segíthetnek-e a gyógynövények a fogyásban?
Abban bizonyára egyet érthetünk, hogy már a kisebb mértékű testtömeg felesleg is okozhat komolyabb közérzeti zavarokat, lelki és testi gyötrelmeket. Az elhízás okai sokfélék lehetnek, közülük a mennyiségben és minőségben helytelen táplálkozást, illetve a mozgáshiányt a leggyakoribbak közé sorolják.
A testtömeg karbantartására, a súlyfelesleg kialakulásának megelőzésére, valamint a kóros elhízás és az azt kísérő betegségek kezelésére számos gyógynövényt, illetve azok hatóanyagait tartalmazó készítményt ajánlanak. Ebben az esetben előtérbe kerülnek azok a termékek, amelyek elsősorban vizelethajtó, székletrendező/hashajtó, emésztésjavító, étvágycsökkentő, továbbá a zsírégetés folyamatát felgyorsító gyógynövényeket tartalmazzák.
Segíthetnek-e a gyógynövények a fogyásban?
E készítmények nemcsak az anyagcsere-folyamatokra hathatnak kedvezően, hanem elősegíthetik a szervezetben felhalmozódott káros anyagcseretermékek kiürülését, ráadásul javíthatják a közérzetet is. Természetesen a készítmények alkalmazása mellett tökéletesíthetjük fogyókúránkat rendszeres testedzéssel, valamint a megfelelő táplálkozási szokások egy életen át tartó gyakorlásával. A leadott kilók csak ebben az esetben maradnak távol tőlünk.
Gyakran alkalmaznak kora tavasszal fogyasztó, és méregtelenítő hatású gyógyteát, hogy a télen felszedett kilóktól megszabaduljanak, és szervezetük felfrissüljön. A gyógyteakúra csak akkor lehet igazán sikeres, ha e mellett csökkentjük az energia felvételt, s a zsíros és nehéz ételekkel szemben előnyben részesítjük a zöldségeket és a gyümölcsöket, illetve fokozzuk a testmozgást (hetente több alkalommal tornázunk, kocogunk, kirándulunk, kerékpározunk vagy úszunk). Számos titok létezik, melyeket már tudományos kísérletekkel is alátámasztottak. Például ha az étkezések előtt gyümölcslével vagy gyógyteákkal bevett ún. széklet tömeget növelő, ártalmatlan növényi hashajtókat alkalmazunk (pl. lenmag, bolhafűmag), akkor azok duzzadóképességüknek köszönhetően teltségérzetet keltenek, ezáltal enyhén csökkentik az étvágyat, ebből következik az esélyesebb sikerünk.
Nem csak a testtömeg csökkentése lehet a probléma, sok esetben a testtömeg megtartása.
A rendszeres testmozgás és a megfelelő diéta mellett fogyasztott salaktalanító gyógyteák, illetve gyógynövénytartalmú készítmények ebben is segítségünkre lehetnek. Alkalmazhatók étrendi kiegészítőként és terápiás készítmények formájában is az elhízás következményeként fellépő betegségek (például magas vérnyomás, epebántalmak, az immunrendszer csökkent védekezőképessége, rákos betegségek, emlő-, méh-, bél-, vesebetegségek), valamint bizonyos mozgásszervi bántalmak (pl. sokízületi gyulladás) megelőzésére és/vagy kiegészítő kezelésére. Ilyen esetekben feltétlenül kérjük ki a megfelelő szakorvos és fitoterápiás szakember tanácsait.
A fogyókúrát segítő gyógyteákban és készítményekben levő vizelethajtó növényi részeknek nem csak abban van szerepük, hogy a káros anyagcseretermékeket eltávolítsák, hanem a fogyókúra közben esetlegesen kialakuló ásványi anyaghiányt pótolják. Sok ilyen példa van, mint a az aranyvessző, a csalánlevél, a zsurlólevél, a lestyángyökér, a gyermekláncfűgyökér vagy a kukorica bibeszála. Mellettük fontosak a máj működésére kedvezőn ható, az epetermelést és -kiválasztást fokozó növényi részek (pl. máriatövismag, articsókalevél, gyermekláncfűgyökér, fekete retek), a székletrendező vagy hashajtó gyógyteaalkotók (pl. kökényvirág, bodzavirág, kutyabengekéreg, szennalevél), valamint az emésztést segítő enzimek (papain, bromelain) és növényi részek (pl. köménymag, édesköménymag, ánizsmag).
A fogyasztó hatású, fogyókúrát segítő készítményeknek gyakran alkotórészei az antrakinon-származékokat tartalmazó növényi hashajtók (pl rebarbaragyökér, szennalevél és -termés, kutyabengekéreg), ezeknek a hónapokon keresztül való fogyasztása azonban a kedvezőtlen mellékhatások miatt nem ajánlatos! Természetesen a gyógyteák és fogyókúrás készítmények összeállításakor nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt a tényt, miszerint az említett növények és növényi részek mellett fontos szerepük van azoknak a növényi alkotórészeknek is, amelyek nagyobb mennyiségben tartalmaznak vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. csipkebogyó, hibiszkuszvirág), hiszen fogyókúra esetén, amikor az energia felvétel csökkentett és a kiválasztás is fokozottabb, ilyenkor nő a vitamin- és ásványianyag-fogyasztás jelentősége.
Az európai fitoterápiában egyéb növények is figyelmet érdemelnek. Kísérletekkel igazolták, hogy a zöld tea fogyasztása felgyorsítja a zsírégetés folyamatát, s ezzel csökkenti a testtömeget.
Figyelemre méltó az ájurvédikus gyógyászat elvei szerint összeállított zsírégető hatású, étrend-kiegészítő készítmények összetétele. Egyik fontos alkotórésze egy narancsméretű, tökféle növény, a Garcinia cambogia gyümölcsének héjkérge, illetve annak kivonata. A héjkéreg legfontosabb hatóanyaga a hidroxi-citromsav (HCA). Ez a kivonat számos kiemelkedő tulajdonsággal bír, mely elősegítheti a testsúly csökkenés folyamatát. Fontosabb tulajdonságai: csökkenti az elraktározott zsír mennyiségét, fokozza a glikogén szintézisét, csökkenti az étvágyat, növeli az elfogyasztott tápanyagok – főként a zsírok – metabolizmusát, gátolja a túlzott mértékben felvett szénhidrátok koleszterinné való átalakítását.
A Gymnema sylvestre növény, mely Közép- és Dél-India trópusi erdeiben honos, csökkenti a szénhidrát utáni éhséget, ezzel egyben a felesleges energiabevitelt megakadályozza, melynek következménye az egyértelmű fogyás.
Bizonyos barnamoszatok (pl. Laminaria-, Macrocystis- és Nereocystis-fajok) fogyasztását pedig abban az esetben tartják eredményesnek, ha az elhízás hátterében csökkent pajzsmirigyműködés húzódik meg.
Összességében elmondhatjuk, hogy a gyógynövényeknek és hatóanyagaiknak, illetve a belőlük előállított készítményeknek szerepük lehet az elhízás megelőzésében, ennek következtében nyilván jelentőségük lehet az elhízás és a miatta kialakuló betegségek kiegészítő kezelésében. Mindennek ellenére a megfelelő diéta kapcsolva a helyes életmódba ugyanúgy beletartozó kellő mennyiségű és minőségű testmozgással, elengedhetetlenül fontos, csak így lehetnek igazán hatásosak a gyógynövény készítmények akár a fogyás folyamatában, akár az elhízás megelőzésében.