Candida elleni terápia
A candidiázis elleni terápia egyrészt a gyógyszeres kezelésből, másrészt a szigorú diétából áll.
A gombák ellen több gyógyszer (antimikotikum) létezik a gyógyszertári forgalomban. A gyógyszeres kezelés természetesen csak orvos javaslatára és ellenőrzése mellett alkalmazható.
A kezelés másik, kiegészítő eleme a Candida elleni diéta. A diétának három célja van:
1. A Candida számára kedvező feltételeket nyújtó táplálékfélék visszaszorítása,
2. az élelmiszerekben előforduló egyéb sarjadzó és penészgombák kerülése, s amennyiben fennáll,
3. az allergiát kiváltó élelmiszer-féleségek kiiktatása.
Candida elleni terápia
A Candida elleni diéta hatásosságát állítók szerint a gomba szaporodását fokozzák a sok finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek. Ezért kerülendő az édesítésre használatos cukor, a sok egyszerű cukrot tartalmazó édességek, desszertek, üdítőitalok, szörpök, tésztaféleségek, sütemények, kekszek stb., de a nagy cukortartalmú, édes gyümölcsök, a gyümölcslevek, a méz és a juharszirup is. Ugyancsak csökkentendő a finomított lisztből készült gabonatermékek, a fehér kenyér és a tészták fogyasztása.
Kerülni kell az élesztőt vagy penészt tartalmazó élelmiszereket, mivel a Candida-fertőzöttek allergiás reakcióval reagálhatnak egyéb gombafajokra is, még az étkezési nagygombákra is. Így minden láthatóan penésszel szennyezett élelmiszer fogyasztása kerülendő, de az olyan élelmiszerek is, amelyeken nem látható gomba, de a számukra kedvező feltételek miatt előfordulhat bennük penészgomba.
A szárított gyümölcsök, zöldségek és földimogyoró esetén különösen ügyelni kell a penészmentességre. Továbbá élesztőgomba-tartalma miatt fogyasztásra nem javasolják az érlelt, alkoholtartalmú italokat (sört, pezsgőt, vermutot stb.), az ecettel, erjesztéssel készült, konzervált élelmiszereket, a sajtok jó részét, a kefirt. Kitűnő eredményekkel jár a fokhagyma fogyasztása gombaellenes hatású allicintartalma miatt. A Candida-fertőzötteknél gyakoribb az élelmiszer-allergia egyéb élelmiszerfélékre (tejre, búzára stb.).Az ilyen élelmiszereknek az étrendből való kiiktatása csak akkor indokolt, ha valóban fennáll az allergia esete, mivel fontos, más módon nehezen pótolható tápanyagok felvételének a csökkenésére vezethet.
A Candida szaporodását támogathatja a nem biogazdálkodásból származó vágóálla-tok húsának fogyasztása is. Az ilyen állatok ugyanis a nevelésük során antibiotikumos kezelést, esetleg hormonális kezelést is kapnak, s a stresszhormonjaik szintje is emelkedett. Így a hormonok immunfunkciót gátló hatása és a maradék antibiotikumok hatása szintén a Candida szaporodásának kedvez.
A Candida elleni diéta összeállításakor fontos, hogy megfelelő vitamin- és ásványianyag-ellátottságot nyújtson.
A Candida diéta alkalmazását néhány hétig javasolják, ám ha a tünetek nem javulnak, a szénhidrátfelvétel további csökkentését tartják szükségesnek. Általában véve a diéta javasolt időtartama nőknél három-hat, férfiaknál egy-két hónap. Ezen időszak után próbaképpen kis mennyiségben fogyasztható „tiltott” élelmiszer annak ellenőrzésére, hogy nem vált-e ki tüneteket. Ha ismételten tünetek jelennek meg, a diéta folytatását javasolják, maximális esetben másfél évig.